Shtypi gjerman: “Fitorja në pikë” e Kurtit rreth reciprocitetit

0
261

Kompromisi në konfliktin e targave është një “fitore në pikë” për konceptin e Kurtit për “reciprocitetin”, shkruan “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), duke përfunduar: “Kush dëshiron konflikt, ai i ka kushtet ideale në veriun e Kosovës për ta mbështetur atë”

Në të përditshmen gjermane FAZ, gazetari Michael Martens analizon tensionin midis Kosovës dhe Serbisë, duke paralajmëruar se problemi mund ta destabilizojë rajonin.

“Klisheja e vjetër thotë se Ballkani është një fuçi evropiane me barut. Nëse kjo ka qenë ndonjëherë e vërtetë, është gjithashtu e vërtetë se paqja ka mbretëruar në Ballkan për më shumë se dy dekada. Kaukazi, Ukraina, Siria dhe Libia po përjetojnë luftëra, Rusia dhe Bjellorusia janë diktatura, Turqia është më pak se kurrë një vend demokratik. Përkundër kësaj, Ballkani përjetoi dy dekada paqësore pas përfundimit të luftërave në shpërbërjen e Jugosllavisë. Përjashtimi i vetëm i madh janë trazirat e përgjakshme në Kosovë në mars 2004, të cilat kryesisht u drejtuan kundër pakicës serbe”, shkruan DW-ja në gjuhën serbokroate, transmeton Zeri.info.

Gazetari deklaron në tekst numrin e viktimave, si dhe faktin se shtëpitë dhe kishat ortodokse u dogjën. Ai kujton se arsyeja e pretenduar ishin thashethemet se serbët në veri të Kosovës ndoqën fëmijët shqiptarë në Ibër dhe se ata u mbytën.

“Kjo nuk ishte e vërtetë, siç mund të vërtetohej menjëherë, por ishte e mjaftueshme si një justifikim për turmën shqiptare të Kosovës që të sulmonte serbët dhe romët në Kosovë. Nuk është rastësi që trazirat u shkaktuan nga një thashethem që i referohej Ibrit. Ai lumë është vija ndarëse midis vendbanimeve të dominuara nga serbët dhe shqiptarët. Veriu i Kosovës, në sfondin e qytetit të ndarë etnikisht të Mitrovicës, i përket zyrtarisht Kosovës, por Prishtina vështirë se ka ndikim në zonën e banuar pothuajse ekskluzivisht nga serbët”.

Veriu – territor i diskutueshëm

Pas një përshkrimi të tillë të situatës, Martensi kujton se Beogradi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, e shpallur në vitin 2008, por që nga viti 1999 nuk ka kontroll mbi territorin jugor të Kosovës në jug të Ibrit, i banuar kryesisht nga shqiptarë – ashtu siç nuk ka Prishtina kontroll mbi veriun.

“Që nga viti 1999 veriu ka qenë një territor i diskutueshëm, mbi të cilin Beogradi ka fjalën kryesore. Dhuna në veri të Kosovës po ndizet vazhdimisht nga ajo plejadë. Hapësira është një fuçi baruti në fuçinë (e supozuar) të barutit ballkanik. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kufirin midis Kosovës dhe Serbisë, i cili, sipas interpretimit zyrtar të Beogradit, është vetëm një vijë ndarëse administrative midis Serbisë dhe krahinës së saj jugore”.

“Kur një njësi speciale e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës donte të merrte kontrollin e dy pikave të mëdha kufitare në korrik 2011, serbët lokalë e sulmuan atë. Një polic u vra, njësia duhej të tërhiqej. Serbët e Kosovës shkatërruan kalimin kufitar dhe hoqën shenjat kufitare”, thuhet në tekst, duke kujtuar se kontrolli mbi pikat kufitare u mor përkohësisht nga KFOR-i, pjesa kryesore e të cilit atëherë përbëhej nga ushtria gjermane.

“Ata qëlluan edhe ndaj Bundeswehrit – ishte fat që askush nuk u plagos. Mafisë vendase nuk i pëlqente që kufiri të kontrollohej rregullisht, sepse kontrabanda bëhej atje, kryesisht kontrabandohej benzina, me një fitim të madh. ‘Lufta doganore’ u tejkalua me ndërmjetësimin e BE-së, e cila në vitin 2011 kishte më shumë ndikim në rajon sesa sot”, transmeton Zeri.info.

Reciprociteti

“Konflikti i fundit ka shpërthyer për ‘politikën e reciprocitetit’ të kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit, i cili po përballet me zgjedhjet lokale.

Sipas Kurtit, Kosova duhet ta trajtojë Serbinë në të gjitha çështjet ashtu siç e trajton Serbia Kosovën. Meqenëse Serbia nuk i njeh targat e shënuara me ‘RKS’ (Republika e Kosovës), Kurti kohët e fundit njoftoi se edhe targat serbe në Kosovë do të jenë të pavlefshme. Në vend të tyre, qytetarët do të jenë në gjendje të blejnë targa të përkohshme të Kosovës në pikat kufitare, të ngjashme me ato që pronarët e makinave u është dashur të blejnë prej kohësh nëse duan të hyjnë në Serbi”.

“Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, reagoi duke lëvizur trupat serbe pranë kufirit. Helikopterët dhe aeroplanët ushtarakë serbë u ngritën, serbët e Kosovës bllokuan kalimet kufitare. Kurti dërgoi një njësi speciale të policisë në veri. Megjithatë, qëndrimi luftarak i Vuçiqit ishte një pozë e motivuar nga politika e brendshme, sepse mund të përjashtohej se ai tani do të rrezikonte seriozisht një konflikt ushtarak me Kosovën, ku është vendosur pjesa tjetër e kontingjentit të KFOR-it. Bundeswehri e mbylli bazën e tij në Prizren në 2018 pas gati dy dekadash, por ajo ende është përfshirë në KFOR me disa duzina ushtarë”.

Vetëm një zgjidhje kalimtare

Përshkallëzimi i fundit kujtoi se konflikti rreth veriut të Kosovës nuk ka përfunduar dhe se, ndryshe nga pjesa tjetër e Kosovës, situata e sigurisë është e tensionuar.

Miroslav Lajçak, ish-ministri i Jashtëm i Sllovakisë dhe tani i dërguari special i BE-së për Ballkanin, arriti javën e kaluar të ndërmjetësonte në “konfliktin për targat” dhe të arrinte një kompromis, i cili nënkuptoi një “fitore në pikë” për konceptin e Kurtit të “reciprocitetit”.

Sidoqoftë, policia e Kosovës duhej të tërhiqej nga veriu dhe targat serbe nuk duhet të zëvendësohen me ato të Kosovës në kalimin kufitar, transmeton Zeri.info.

“Sidoqoftë, në të ardhmen, të njëjtat rregulla do të zbatohen për të dyja palët: kodi shtetëror i vendit tjetër në targë do të mbulohet me një afishe të bardhë. Kjo konsiderohet një zgjidhje kalimtare, ndërsa zgjidhja përfundimtare pritet të pasojë. Do të varet nga Beogradi dhe Prishtina, nëse ata do të ndjekin një kurs pragmatik në interes të popullatës së tyre. Kushdo që dëshiron një konflikt, ai ka kushte ideale në veri të Kosovës për ta mbështetur atë”, përfundohet në tekstin e “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. /Zëri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu