“Si e zbuti SHBA-ja qëndrimin ndaj Serbisë”

0
952

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuar pe, Kosova për to nuk është më “çështje e kryer”, por duhet dhënë shansin udhëheqësve në Beograd e Prishtinë që të merren vesh.

Pas këshilltarit të Trumpit për Siguri kombëtare John Bolton, i cili i pari zyrtarisht, para disa javësh e paraqiti këtë qëndrim, të njëjtën gjë në Beograd e ka përsëritur senatori republikan amerikan dhe kryesuesi Këshillit për Siguri të brendshme Ron Johnson gjatë vizitës në Beograd, transmeton Koha.net.

“Qëndrimi amerikan lidhur me ndryshimin e kufijve ndërmjet Kosovës e Serbisë është relativisht konsistent dhe ai është se palët zgjidhjen duhet ta gjejnë në kontest “, ka thënë Johnson.

Ai ka theksuar se SHBA-ja, për dallim nga Gjermania, nuk ka vijë të kuqe lidhur me kufijtë, përshëndet dialogun por nuk vë vija të kuqe.

Sipas kësaj gazete, ky qëndrim e ngre më lart pozicionin e Serbisë në dialog me Kosovën, sepse, siç konstatohet në shkrimin e saj, krahas Rusisë e Kinës, Serbia tash e ka qëndrimin pozitiv edhe të SHBA-së që është i rëndësishëm për rrethanat ndërkombëtare.

Aleksandar Popov nga Qendra për rajonalizim ka thënë se ndryshimi i qëndrimit të SHBA-së nuk e ka befasuar dhe ka shtuar se zyrtarët më të lartë rusë para vetëm disa javësh kanë thënë se përkrahin çdo marrëveshje të cilën e pranon Serbia

Analisti tjetër nga Beogradi Marko Savkoviq, thotë se ndryshimi i qëndrimit të SHBA-së është bërë për shkak të dëshirës së administratës së Trumpit që të shkëputet largohet nga politika e Obamës.

“Njerëzit kryesorë për Serbinë janë nënkryetari i Pence, i cili ka qenë në Lobin serb dhe John Bolton. Të dy ata kanë qëndrim të butë ndaj Serbisë”, thotë ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu