Si mashtruan në Zonën e Llapit me më shumë se 1000 invalidë dhe veteranë të UÇK-së!

5
3245

Abdullah B Paqarada

Nuk kanë qëndruar asnjë ditë me ushtarët e UÇK-së, por atyre u është dhënë titulli i njëjtë nga Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit të UÇK-së, apo të internuarit të UÇK-së, shkruan sot Koha Ditore.

Persona të paqenë ushtarë të UÇK-së janë shpallur veteranë e invalidë në listën preliminare të këtij komisioni. Në mesin e tyre ka edhe persona të njohur të biznesit e partive politike.

Disa kanë marrë edhe dy statuse, që është në kundërshtim me Ligjin nr. 04/L -261 për veteranët e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dallavere të mëdha janë bërë në këtë listë.

“Koha Ditore” ka siguruar listën e ZOLL-it që ishte përgatitur pas luftës. Pak persona e kishin një të tillë. Aty figurojnë 2 mijë e 292 veteranë, 181 të plagosur dhe 42 të lënduar të UÇK-së. Sot ky numër është shumë më i madh. Lista preliminare që ka publikuar Komisioni qeveritar përmban 2.357 veteranë dhe 913 invalidë, që përfshin edhe të lënduarit.

Ish-ushtarë të UÇK-së kanë thënë se rreth 500 invalidë dhe 589 veteranë kanë hyrë pa meritë në listën e shpallur nga Komisioni qeveritar.

Vetëm në Komandë statusi i dëshmorit u është njohur 43 vetave, aq sa ishte stafi i saj. Në listën që ka siguruar “Koha Ditore” figurojnë vetëm 7 persona të vrarë nga 43 veta sa i kishte stafi i Komandës.

Fatlum H Hamiti

 

Z O LL 1

 

Z O LL 2

5 KOMENTET

  1. Agim Sinani,Arsim S sejdiu Behram sh Uka Bekim V Sinani Fehmi S Sejdiu Fehrat S Dema Hakif B Haziri Hanife XH Hoxha Islam Agushi Nexhip Hoxha Nexhmi N Hoxha Refik E Hoxha Sinan I Dema Xhemajl H Hoxha Xhevdet S Dema Imer A Rushiti Zenel H Haziri Fadil I Rrushtemi Naser I Rrustemi Azem S Rrustemi Sadik Uka Nezir SH Selmani Rafet Trëmkolli Xhevat Sh Haliti Abdullah Sinani Arsim Sinani Ismajl S Behrami Rifat Sh Fetahu

    Gazmend N Abdullahu Dumnicë

    Sadik Gimolli Sylevicë

    kta persona skanqen pjes e uqk sipas disa deshmitarve

  2. kini gabuae se familja sejdiu osht e kyqme rreth uqkje shum heret me 09 .04 prill 1998 bahut kyqja e muhamet latifit mes qel gashit sali sejdiut skender bekes ku u dasht me kan atnat edhe muj metolli por ska ardh zotri gazmend avdullahi edhe sadik gimolli ti gazment nuk pom qudit shum po sadik gimolli ti sadik edin shum mir depun cilla ishte pjes e legjistikus me 17 09 1998 atu udasht mi ba sigurimin e depes ekan ba kita njerzi behram uka zenel haziri arsim sejdiu dhe fehmi sejdiu dy ka di kan ba sigurimin zotrit qe marin per goj kita ne at koh skan dit as gja von ikan qel syt kita pse i kini harrue munollin ti gazment eke harrue kusherinun tane grun e bashkimit edhe veterane edhe invalide e luftes hallall ikoft kumandant lates qe tka rre ty sadik shuplak un sylevic eti gazment musumer me kto pun se larg je trren bashkimi qka te thot poja purkujtoj bashkimit qe eke hup 84

  3. se pari e kan trubullu ket pun familjet e deshmorve 1.pajaziti 2.zejnullahu 1985 ushtar 3.zhitia e shum tjer .skender zhitia kom… i lanë borxhet neper shitore tuj dekoru si veteran shpihunat e serbis

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu