Si ta kuptoni nëse keni Koronavirus ?

0
1084

Një virus – më parë i panjohur për shkencën – po shkakton sëmundje të rëndë të mushkërive në Kinë dhe gjithashtu është zbuluar në vende të tjera.

Të paktën 81 persona dihet se kanë vdekur nga virusi, i cili u shfaq në qytetin kinez Wuhan në dhjetor të vitit të kaluar.

Tashmë janë mijëra raste të konfirmuara dhe ekspertët presin që numri i tyre të rritet.

Sa të rënda janë simptomat?

Gjithçka duket se fillon me ethe, e ndjekur nga një kollë e thatë dhe më pas, pas një jave, çon në gulçim dhe disa pacientë kanë nevojë për trajtim në spital.

Rreth një në katër raste mendohet se janë të rënda.

Vetë familja koronavirus mund të shkaktojë simptoma që variojnë nga një ftohje e butë deri në vdekje.

Koronavirusi i ri që është përhapur në më shumë se 2,000 njerëz është infektiv në periudhën e tij të inkubacionit – para shfaqjes së simptomave – duke e bërë atë më të vështirë për të mos u përhapur.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) po konsideron shpalljen e një emergjence ndërkombëtare të shëndetit publik – siç bëri me gripin e derrit dhe virusin Ebola.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu