Sot 9 vjet nga vrasja e dy aktivistëve të VV-së

0
1169

Protestat e VV

Dy aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arben Xheladini dhe Mon Balaj, derisa protestonin kundër negociatave të Kosovës me Serbinë dhe Pakos së Ahtisaarit, u vranë më 10 shkurt nga Policia rumune e UNMIK-ut, 9 vite më parë.

Në kuadër të 9 vjetorit të vdekjes së tyre, sot Lëvizja Vetëvendosje viziton familjen e Mon Balajt në Besianë, si dhe bën homazhe te varri i tij rreth orës 10:30.

Po ashtu, duke filluar nga ora 12:00, përfaqësues të Vetëvendosjes vizitojnë edhe familjen e të vrarit tjetër gjatë këtyre demonstratave, Arben Xheladini, për të vazhduar me homazhe më pas te varri i të ndjerit në orën 12:30, në Prishtinë.

Ndërsa, në orën 13:30, Vetëvendosje bën homazhe të pllaka përkujtimore e Mon Balajt dhe Arben Xheladinit në Prishtinë.

Në orën 14:00, te Kino ABC, Vetëvendosje shfaq dokumentarin për ngjarjet e protestës të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje.

Në këtë protestë, si pasojë e përplasjes me policinë e UNIK-ut, të lënduar kishin mbetur edhe dhjetëra aktivistë të tjerë por Policia vrastare e UNMIK-ut e cila Kosovën gradualisht po e kthente Kosovën ne nje Province Serbe, nuk i ndeshkoi Policin Kriminale që vrane Protestues duarthate por i fshehen fakten dhe i mbyllen hetimet pa asnje ndeshkim, me arsytim se Protestat ishin te jashteligjshme dhe pa leje perkatese.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu