Spanja është në gjendje shoku

0
810

Spanja është vendi i dytë pas Italisë, të paktën sipas statistikave zyrtare, që kapërcen Kinën në numrin e vdekjeve të koronave.

Numri i viktimave të vdekjeve u rrit gjatë natës të enjten nga 655 në 4089. Kjo ishte më pak se 738 e regjistruar një ditë më parë. Më shumë se 56,000 infeksione janë regjistruar në të gjithë vendin. Midis tyre është zv / kryeministri Carmen Calvo, i cili është infektuar me virusin e koronës – si anëtari i tretë i kabinetit.
“E vetmja mundësi efikase kundër virusit është izolimi social.”

550 milion maska ​​nga Kina

Ministria njoftoi se 432 milion euro materiale janë porositur në Kinë, përfshirë 550 milion maska ​​mbrojtëse, 5.5 milion teste të virusit dhe 950 ventilatorë. Avionët e transportit të Forcave Ajrore Spanjolle pritet të mbledhin materialin. Qeveria gjithashtu kërkoi nga partnerët e NATO-s të ndihmojnë në plotësimin e boshllëqeve në furnizime. Pothuajse 14 përqind e të infektuarve i përkasin stafit mjekësor. U bë e ditur se dy mjekë vdiqën gjithashtu nga virusi, një praktikant i përgjithshëm 59-vjeçar në Salamanca, i cili në të vërtetë kishte vetëm simptoma të buta, dhe mjeku 63-vjeçar nga një qendër e shëndetit publik në Kordoba.

Raportimet e ndryshme kishin shkaktuar pasiguri të madh tek njerzit nga disa dhjetëra qese trupi dhe arkivole që ishin ruajtur përkohësisht në Palester Sportive te rreshqitjes me akull, në veri të Madridit. Media ndërkombëtare raportuan se aq shumë njerëz po vdesin në Madrid sa që krematoriumet ishin plotësisht të mbingarkuar. Të Mërkurën erdhi lajmi se krematoriumi më i madh urban filloi prap punën një dite e gjysmë me vone qe kishte nderprere punen dhe i ishin kthyer punes pasi kishin mbërritur veshje mbrojtëse për punonjësit. Ndërkohë, Kisha Katolike ka aprovuar procedura të shpejta të varrosjeve.

Një Prift spërkat me ujë të shenjtë në dëgjim duke lëvizur ngadalë në vendin e varrimit dhe thotë një lutje, vetëm të afërmit më të afërt lejohen ne varrime, por duhet të ruajnë distancën e tyre nga njeri tjetri.

Thomas Urban nga Madridi

Perkthei dhe Pershtati

Redaksia e “Zeri i Kosovës”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu