Sylë Hoxha hesht për rastin e Astrit Deharit!

0
926

Kryeprokurori i Prizrenit, Sylë Hoxha nuk ka dashur që të komentoj hetimet në lidhje me vdekjen në mënyrë të dyshimtë të aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari.

I kontaktuar nga Gazeta Blic për të mësuar rreth hetimeve për rastin e Deharit dhe për pistat e mundshme të hetimeve, Hoxha nuk ka pranuar që të flas.

“Nuk kam kohë”, ka thënë Syla, me të marrë vesh se për c farë është kontaktuar.

Ndërkohë, para disa ditësh ka dalë edhe raporti zyrtar i autopsisë, ku thuhet se Dehari vdiq si pasojë e pengesave në frymëmarrje.

Ndonëse kryeprokurori Sylë Hoxha e ka cilësuar si vetëvrasje, nga Lëvizja Vetëvendosje dhe nga disa ekspertë të shëndetësisë është kontestuar ky konstatim i Hoxhës.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli sot ka paralajmëruar se PDK do të thërras një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për rastin e Astrit Deharit, ndonëse Vetëvendosje kishte dështuar që t’I mblidhte 40 nënshkrime.

Zyrtarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Teuta Rrusta sot në një deklaratë të dhënë për Gazetën Blic se pikërisht ishte Kadri Veseli, ai që ka penguar mbajtjen e një séance të jashtëzakonshme për rastin Dehari.

“Kadri Veseli është fajtori kryesor për dështimin e dy seancave të iniciuara nga deputetët, fillimisht duke neglizhuar mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit kur kishte 40 nënshkrime e më pas duke bërë shantazh e presion ndaj deputetëve për të tërhequr nënshkrimet. Pasi Veseli pamundësoi këtë seancë, qartazi duke iu frikësuar diskutimit për vdekjen e dyshimtë të Astritit, shoqëra civile ka arritur që t’i mbledh mbi 23 mijë nënshkrime dhe kjo tregon se ndër qytetarë ka revoltë të madhe për vdekejn e Astritit dhe mënyrën se si është marrë sistemi i drejtësisë me rastin”, ka thënë Rrusta për Gazetën Blic.

Ndryshe, Dehari kishte vdekur në fillim të muajit të kaluar nën rrethana të dyshimta dhe ende të pasqaruara në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku po mbahej në paraburgim nën dyshimin për terrorizëm, gjegjësisht për sulm me granatë dore ndaj Kuvendit të Kosovës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu