Takimi Haradinaj, Lista Serbe, Thaqi, Veseli, po mbahet në zyre të kryeministrit

0
1566

Të tre liderët e vendit, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentari Kadri Veseli po vazhdojnë të mbajnë takimin me deputetët e Listës Serbe.

Ky takim po mbahet në zyrën e kryeministrit, përderisa është i mbyllur për media.

Siç mësohet  aty po diskutohet lidhur me mundësinë që deputetët e Listës Serbe të marrin pjesë dhe të votojnë në seancën për demarkacionin.

Siq dihet nga e kaluara, Lista Serbe nuk bene kompromise pa i bere koncesione ne lidhje me Zajednicen Serbe per Komunat e tyre dhe Uren qe ndane Mitrovicen!

Kuvendi i Kosovës ka dështuar që të hedh në votim dy herë demarkacionin. Për pak minuta pritet që të vazhdojë punën seanca e sotme.

Vendet aleate të Kosovës kanë bërë thirrje për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi, pasi kjo çështje llogaritet si kushti kryesor për liberalizimin e vizave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu