Te vrasja e Harun Aliut ka gisht një ish ministër shqiptar ?!

0
808

haruni-vrasja

Situatë e tensionuar dhe qetësi në Maqedoni pas paralajmërimit të opozitës për publikim të materialeve kompromentuese të qeverisë maqedonase. Burime anonime kanë deklaruar për Portalin se mendohet se “bomba” kryesore të jetë rasti Smillkovë, ku u vranë pesë të rinj maqedonas. Mendohet se i gjithë procesi është i montuar, gjë e cila është thënë disa herë nga të akuzuarit dhe familjet e tyre.

Rast tjetër është edhe vrasja e komandant Harun Aliut, në vrasjen e të cilit thuhet të ketë gisht edhe një ministër shqiptar. Mbetet të shohim se çfarë do të publikohet sot dhe në ditët në vazhdim por ajë që është e sigurtë është fakti që qeverinë Maqedonase e presin ditë të vështira.

Burime të njohura për Portalin tone që njohin mire rrethanat e gjate luftës së Maqedonis 2001, tregoin për perplasjet që Harun Aliu, Komandant “Kushtrimi” kishte me ish ministrin e puneve të brendshme të Maqedonis, tani Krytar i Komunes së Kërçovës, Fatmir Dehari.

Dyshimet mbi Fatmir Deharin kan rene dhe për arrestimin e Harun Aliun në vitin 2001 që u be nga KFOR-i Amerikan në Magjistralen e Elez – Hanit – Prishtine, që u denua pastaj nga UNMIK-u me 7 vite burg për aktivitete Terroriste dhe ne fakt Harun Aliu ishte amnistuar si të gjith Shtabi i Përgjithshem i “Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare” dhe duhej të kthehej tani në jeten Politike por siq tregohet me vone kur Harun Aliu u vra nga njesiti Special i Sllavomaqedonve në nje akcion teper sekrete, Harun Aliu ishte penges për dike në Maqedonin e pas Luftës, dhe jo vetem nga Maqedonet por dhe nga Shqiptaret.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu