Tek të rinjtë e Kosovës është shpeshtuar kanceri i testiseve (Video)

0
706

Kanceri

Sot është shënuar Dita Botërore e Kancerit. Kjo sëmundje në Kosovë ka prekur shumë qytetarë. Së fundmi është një lloj i rrallë i kësaj sëmundje është duke u përhapur tek meshkujt, dhe është fjala për kancerin e testikujve.

Një sëmundje e rrallë po bëhet e zakonshme tek të rinjtë e Kosovës. Kanceri në testise vetëm në vitin 2013 ka prekur 25 persona kryesisht të ri një moshë, e të cilët u trajtuan në institutin onkologjik në QKUK.

Për vitin 2014 ende nuk dihet numri i tyre por që besohet se është rritur.

Kjo lloj sëmundje sipas onkologëve ka filluar të bëhet shqetësuese.

Përveç testiseve kanceri është duke u shfaqur edhe në mushkëri, prostatë e tek femrat më së shumti në gjinj e mitër. /KlanKosova/

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=EhvO4b5ILCg” width=”560″ height=”315″]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu