Tërmkolli: Ndryshimet kushtetuese të vitit 1989 janë turpi ynë! (VIDEO)

0
1027

Termkolli

Melihate Tërmkolli, ish –delegate e Kuvendit krahinor të Kosovës, në vitin 1989 dhe tani deputete e Kuvendit në emisionin “Komiteti” të Gazetës Express, ka shpjeguar rrethanat e suprimimit të autonomisë së Kosovës në seancën e 23 marsit të vitit 1989.

Delegatet e Kuvendit te Kosovës ate kohe, thuajse unanimisht votuan per suspendimin e Kushtetutes së Kosovës duke e kthyer Kosovën ne nje Autonomi ne kuader të Serbise dhe duke i dhen komepetenca ekzekutive Serbis në Kosovë.

Kjo i hapi rruge Serbise te instaloi Pushtetin represiv ne menyr legale dhe duke i hap rruge pastrimit etnikë në tere regjionin e Kosovës.

Ja çfarë thotë ajo.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=FidigPouRWo” width=”560″ height=”315″]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu