Thaçi gjen “kompensim” për deputetët që mund t’i ikin

0
628

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, është duke e përgatitur skenarin për ruajtjen e fuqisë në Kuvend, në rast të formimit të një grupi parlamentar nga Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi. Formimi i një grupit të tillë, nga këta dy ish-udhëheqës të lartë të PDK-së, mund t’ia rrëmbejnë partisë së Thaçit disa deputetë, gjë që do të ndikonte në humbjen e fuqisë përfaqësuese të pozitës në Kuvend.

Nait Hasani, Hydajet Hyseni dhe Flora Brovina, janë disa nga deputetët e PDK-së të cilët që një kohë të gjatë kanë qëndrime të kundërta me GP të PDK-së, dhe njihen si njerëz të afërt të Limajt e Krasniqit.

I vetëdijshëm për këtë, kryeministri dhe kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, pritet ta themelojë Ministrinë e Shtetit e cila do të jetë pa portofol dhe e cila, siç merr vesh gazeta, pritet t’i takojë Grupi parlamentar serb në Kuvendin e Kosovës “Ardhmëria e Përbashkët”.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu