Thaçi në Beograd, policia serbe garanton për sigurinë e tij

0
1049

Hasha

Mediat serbe kanë botuar në ballina lajmin ekskluziv se zëvendës kryeministri i Kosovës dhe ministri jashtëm Hashim Thaçi mund ta vizitoj Beogradin në fund të prillit. Pas vizitës zyrtare të homologut të tij Dacic në Prishtinë në konferencën e Ballkanit perëndimor.

Burimet e gazetës raportojnë se BE po ndihmon organizimin e një vizitë te mundshme te Thaçit Beogradit, e para e tij ndonjëherë ne kryeqytetin serbe. Po ashtu mësojmë se kjo vizite tashme ka sjellë kokëçarje shtetit serb i cili duhet te organizon 4,000 policë për garantimin e sigurisë.

Thaçi mbetet fytyre e urryer ne opinion serb, por burimet njoftojnë se vizita e tij do te ndihmonte shtensionimin e situatës midis Kosovës dhe Serbisë dhe do te ndihmonte dialogun.

Ne anën tjetër, burimet pranë liderit te dikurshëm te UCK konfirmojnë se Thaji e ka konfirmuar pjesëmarrjen ne konference ku pritet te jene edhe ministrat e jashtëm Poposki dhe Daicc si dhe zyrtare te tjerë te lartë evropiane si dhe te Kosovës dhe Serbisë.

Beograd fetsa

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu