Thaçi: Shpresojmë se së shpejti do nënshkruajmë marrëveshjen për demarkacion me Serbinë

0
989

Hasha

Zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se shpreson që marrëveshja e demarkacionit të Kosovës me Malin e Zi, të jetë shembull për vendet e rajonit.

Ai ka thënë se kjo marrëveshje është kryer në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Thaqi ka shtuar se une sjam fajtor por vete Kushtetuta e Kosovës.

Thaçi ka deklaruar se shpreson që shpejt kjo çështje do të përmbyllet edhe me Serbinë, dhe Serbia do marr pjesen e saje ashtu siq mori Maçedonia dhe Mali i Zi dhe me kete Kosova do mbyll kapitujt me ish Republikat e Jugosllavise.

E kemi përmbyllur demarkacionin me Shqipërinë e edhe sot me Malin e Zi. Shqiperia ishte fçinji yne i vetem qe skishte pretendime per te marr teritor në Kosovë. Shpresoj që marrëveshja jonë e demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zit ë jetë shembull edhe për vednet tjera në rajon, ka thënë Thaçi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu