Thaçit e Haradinajt u kërkohet ta shkarkojnë Shefin e AKI-së pas skandaleve të fundit

0
870

Vetëvendosje kërkon dorëheqje morale e shkarkime pas ‘rastit Maxhuni’

Lëvizja Vetëvendosje kërkon dorëheqje morale apo shkarkime të drejtuesve të institucioneve pas rastin të ndalimit të familjarëve të shefit të AKI-së, Shpend Maxhunit, në veturën e të cilëve u gjetën armë e drogë.

Në një konferencë për shtyp, deputeti i VV-së, Rexhep Selimi, kërkoi Vetting për institucionet e sigurisë.

“Kosova ka nevojë jo për reforma në drejtësi, ka nevoja për reforma d.m.th. Vetting në institucionet e sigurisë, Kosova ka nevojë për reforma në AKI dhe Polici Vetting”, tha Selimi.

“Dorëheqja morale apo shkarkimi nga këto institucione do të bënte fillimin e reformave”, shtoi deputeti i Parlamentit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes.

“Rastet si i djeshmi, ku djali i shefit të AKI-së kapet me drogë dhe armë nuk është rasti i parë, pasi i kemi parë disa herë dhe dëshmon se është pasojë e kapjes së shtetit”, tha Selimi.

“Këto gjëra po ndodhin për shkak të kapjes së shtetit nga krerët kryesorë. Emërimet e zyrtarëve shtetërorë si në siguri dhe drejtësi janë duke e dëshmuar këtë dhe po e përdorin si tortë të shtetit, duke u dakorduar se cili ta mbajë në kontroll AKI-në, cili drejtorinë e përgjithshme apo Prokurorinë e Shtetit madje edhe më thellë”, shtoi ai.

Këto komente deputeti Rexhep Selimi i bëri pas rastit të raportuar dje në media, sipas të cilit, djali i shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës është pjesë e një kallëzimi penal pasi dyshohet për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu