Tradhtia e Madhe

0
2206

Vrasja

Grupi i luftëtarëve të Kumanovës ishin përgjuar dhe dekonspiruar ende pa arritur cakun e misionit të tyre, sepse për luftën tani flitej në Likovë, Kumanovë, Shkup e Tetovë por dhe në Kosovë, kështu që ka pak vend për tradhti klasike.

Ata ishin derguar drejt vdekjes (Ekzekutim) me bekimin e Institucioneve të Kosovës: Presidenca, Kryministri dhe Ministri i Puneve te brendshme dhe AKI-ja, Sigurimi Intelegjent i Kosovës.
E gjitha që bëhet fjalë është përzierja e skenarëve, atyre në Kosovë e Maqedoni por mbi të gjitha asaj Shqiptare si dhe Serbe e Bullgaria ne anen tjeter, me mpleksjen e shërbimeve më delikate, të cilat veprojnë për një konfiguracion më të gjerë, për një rrjedhojë më të fuqishme ngjarjesh, dhe për një shtrirje më të madhe ndikimi.
Por, nëse i kemi parasysh këto përgjime që i ka hetuesia, ato e bëjnë përgjegjës po këto institucione që nuk vepruan, nese ka deshtuar njeri nga institucionet, si esht e mundur të deshtoin gjitha institucionet e shtetit me radh ?!

Pra, në këtë situatë ku përgjimet vetëm sa e forcojnë përgjegjësinë e institucioneve, ato e rrisin fajësinë e tyre, dhe e bëjnë të dënueshme juridikisht, pasi bëhen bashkëpjesëmarrëse në vrasje, ekzekutim.

Grupi ishte pergjuar që nga viti 2013 dhe sefundi pas rastit të Gushices, ishin në monitorim te rrept nga Sigurimi Intelegjint i Kosovës AKI-a dhe Sigurimeve rajonale si ai i Maqedonis, Serbise dhe Shqiperis.

Ngjarjet në Kumanovë ndikuan sigurinë e gjithë rajonit. Serbia, që mund të jetë e përfshirë në këtë skenar, ishte e para që vendosi forcat në kufi me Maqedoninë, ngjashëm veproi edhe Bullgaria, dhe pastaj edhe Kosova e Shqipëria, duke aktivizuar policinë speciale.

Sipas burimeve, Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë përgjuar për më shumë se dy vite nga shërbimet e ndryshme.

Nëse kihet parasysh se për grupin dhe organizimin tij, kohë më parë ishte informuar edhe presidentja e Kosovës si dhe kryeministri i republikës, atëherë besojmë se në përgjime të Ndrecajt dhe të Rizajt do të kenë qenë të involvuar edhe agjentë të AKI-së, e mbase edhe të SHISH-it shqiptar. Gjithsesi edhe partnerët shqiptar më me influenc në qeverinë e Nikolla Grujevskit nga BDI-ja, si Musa Xheferi, Bekir Hasani dhe ish Deputeti i BDI-se, Rafiz Haliti me njerzit e Sigurimit të Shtetit Sllavomaqedon qe kann qene që nga koha e Jugosllavis, si Shenasi Mehmeti që ka nje të kaluar të erret në sherbimet e UDB-es dhe KOS-it Jugosllave.

Planet e Shërbimit Maqedon ishin që këtë grup ta mbanin nën kontroll dhe ta përdornin për të shkaktuar incidente në Maqedoni, por pa viktima, në mënyrë që me çdo kusht të shpëtohet rënia e Qeverisë së Gruevskit e vënë në rrezik serioz pas përgjimeve telefonike të rëna në dorën e opozitarit Zaev. Nga ana tjetër mbajtja e kësaj Qeverie në këmbë, u shkonte për shtati edhe pjesës dërrmuese të klasës politike shqiptare në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipërisë. Që të gjithë këta, ishin dhe janë të përzier në afera të rënda korruptive dhe mafioze jo vetëm në hapësirën ballkanike por edhe më gjerë.

shenasi mehmeti
Shenasi Mehmeti, Agjenti i Sigurimit Maqedonas

Shenasi Mehmeti, zyrtari i lartë i Sherbimit Maqedon, ka qenë njeriu kryesor i infiltruar në grupin e Kumanovës i mbeshtetur nga Sasha Mihallkovi dhe Rafiz Haliti, ish deputet i BDI-së, dhe aktualisht një nga shefat e Shërbimit Sekret Maqedon.
Fillimisht ishin përgjuar për lidhjet e tyre me disa persona që mbanin lidhje me rrejtin e Islamisteve Shqiperi – Kosovës – Siri, por me pas gjat përgjimeve ishte zbulluar që grupi planifikonte dhe akcione në teritorin e Maqedonis për të destabilizuar Maqedonin.

Shume shpeit Grupi esht vene në Monitorim të rrept nga Sigurimi i Shtetit të Kosovës, AKI-së, SHISH-it të Shqipërisë dhe Sigurimit Sekret Maqedon, që njihet DBK-.

Luftëtarët e vitit 2001, shumica prej të cilëve kishin mbetur të paintegruar dhe të papunësuar, menjëherë filluan të manipulohen duke u thirrur gjithmonë në patriotizëm, në stilin që: Ja, marreveshja e Ohrit është shkelur me të dyja këmbët etj etj, gjë që në realitet ishte mëse e vertetë.
Në gjithë këtë rrëmujë interesash që e perdori Menduh Thaqi i PDSH-së për të luftuar kunershtarin e tij Ali Ahmetin që i kishte marr Pushtetin pas Luftës së 2001 dhe ketij kori i ishin bashkangjitr dhe shume parti të tjera të vogla në Maqedoni, shume Komandant që kishin mbetur pa poste Politike dhe tani ishin kthyer në kunershtar të tmerrshem të liderit Ali Ahmetit.

Dhe klasa poltike e Kosovës shpesh kann lozur lojen e djallit, here mbeshtetnin Menduh Thaqin dhe here Ali Ahmetin, kur Ramush Haradinaj, mbeshteste Ali Ahmetin, krytari i PDK-së, Hashim Thaqi, mbeshteste Menduh Thaqin por me vone nderruan aktrimin, Hashim Thaqi mbeshtet Ali Ahmetin dhe Ramush Haradinaj, mbeshtet Menduh Thaqin, ky taraf poltike, ka demtuar tej mase interesat poltike të Shqiptarve në Maqedoni.

Kështu, besojmë se për shkak të ketij konstolacioni, Sami Ukshinin dhe Xhafer Zymberin, por dhe Deme Shehu, njerëz dikur shumë të afërt me Ali Ahmetin, te kene nderruar shpesh anen dhe te jene pozicionuar ne anen e gabuar.

Muajt e fundit zyrtari i lartë i Kundërintelegjencës Maqedone, Shenasi Mehmeti, i shpeshton takimet me grupin. Ai bënë vizita të shpeshta në Pejë, Prishtinë dhe Ferizaj.
Në përgjimet telefonike dëgjohet Mirsad Ndrecaj, duke biseduar me Shenasi Mehmetin, ku afër Mirsadit është edhe Begë Rizaj. Si duket grupi ka filluar të dyshoj në Shenasinë. Caktohet një takim në Ferizaj. Në këtë takim, i cili zhvillohet në makinën e Shenasi Mehmetit, tip BMW,530 ngjyrë e zezë,me targa të Shkupit, , marrin pjesë Muhamet Krasniqi dhe Hamdi Ndrecaj nje njeri kontarvers që si dihen akoma lidhjet se nga kush finacohet për aktivitetet e tija në keto rremuja ku vriten djeme Nenash.

Grupi tani i quajtur Grupi i „Kumanovës“, ka patur spaku dhe dy njerz të infiltruar brenda vete grupit të cilet kann qen prezent deri ne momentet e fundit kur esht zhvilluar dhe beteja në Lagjen e Trimave në Kumanovë:

1 Sulejman Osmani ?!

2 Riza Jonuzi ?

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu