“Tragjedia në Norvegji”, nëntë vite përgatitje

0
758

Mendohet se Anders Brevik është ndihmuar nga Nazistët Britanikë në vrasjen e 77 personave. Policia norvegjeze gjithashtu ka bërë të ditur se një bashkëpunëtor i përfshirë në tragjedinë e Norvegjisë mund të ketë qenë blogeri anti-mysliman Paul Ray.

Breivik është mburrur para policisë duke thënë se ka lidhje me celula terrori në të gjithë Evropën përfshirë edhe Britaninë dhe mendohet si i ka ardhur edhe ndihma. Ata po punojnë me policinë britanike për identifikimin e ekstremistëve të cilët mund të jenë përshirë.

Në seancën e fundit të marrjes në pyetje të Breivikut lidhur me bombën në Oslo dhe sulmin me armë në ishullin Utoya është shprehur se komplotin kishte nëntë vite që përgatitej.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu