Trupat Speciale të Ushtris Izrailite, Operoin që nje kohe të gjat në Siri

0
965

Oficiel asnje deri me tani ska marr përsiper dhe përgjegjsi për Njesit e Elites Speciale të Ushtris që tani Operoin ilegalisht në teritoret e Siris por simbas informatave të Gazetarve Gjerman dhe Investiguesve të gazetës FOCUS, Elita Speciale e Ushtris Izrailite dhe ajo Franceze ka kohe që gjinden mbrenda teritorit Sirian, simbas informatave njësia Speciale Izrailite Sayeret Matkal që nje kohë të gjat Operon në Siri.

Por a jane vetem Trupat dhe elitat Speciale të ushtrive të Përendimit duke luftuar në anen e rebeleve në Siri kunder Regjimit të Asadit ?

Në anen e Rebelëve dhe Grupeve Islamike ka kohë që luftoin dhe grupe të ndryshme Islamike, nje nder to esht dhe nje grup Shqiptar nga Kosova që lufton në anen e Rebelëve kunder Regjimit të Asadit dhe para nje kohe kemi pasur dhe nje të vrare nga ky grup i Shqiptarve të Kosovës.

Në Sherbim të kujt jane keto grupe Islamike që Luftoin kunder regjimit të Asadit ?

Sigurisht që nje pjese e ketyre Grupeve jan në sherbim të Amerikanëve por ka dhe nga ato grupe që jan dhe në sherbim të Sherbimëve të fshehta të Shteteve të tjera islamike, si Arabia Saudite, Pakistani, Jordania, Libani por dhe Grupebe të Islamike terroriste si Alkaeda etjera.

Lufta që po behet në Siri dhe ndihma që po i japet Grupeve Rebele nga Përendimi, sigurisht sesht friga nga armet kimike që ka Asadi apo shtypja që po i bene Popullit Sirian sepse ky regjim ka shtypur ate Popull që 50 vite dhe Asadi por dhe Babai i Asadit kan qen të përkdhelur nga Përendimi dhe me Izraelin edhe pse kan qen në armiqsi për shkak të Majes së Golanit që Izraeli e mban të pushtuar, kan qen në marrdhanje stabile, por friga nga Fuçia Ushtarake në rritje e Iranit dhe Ajetullahve, Izraeli dhe Amerika jan alarmuar shume dhe don me çdo kusht ta ndalin Iranit të behet Fuçi Ushtarake dhe Bërthamore sepse me nje Iran me arm Bërthamore, ua prish Balansin Ushtarak në Regjion.

Në anen tjeter trupat perëndimore elitat speciale çëndroin të gatshëm në kufirit Siri – Jordani siq tregon FOCUS Online.

Arsenali i Armëve Kimike të Sirisë dhe diktatori Asad është konsideruar si një nga rreziqet më të mëdha në luftën civile në Siri. Asad do të bie dhe armët mund të bien në duart e kryengritësve prandaj elitat ushtarake perëndimore jan gati që të marrin në kontroll Armet Kimike që posedon Regjimi i Asadit.
Ekipet speciale nga SHBA dhe nga Franca por dhe ato Izrailite tani jan vën në veprim për të mbrojtur arsenalin e armëve kimike që mos të bine në duart e Terrooristve dhe Islamisteve.

 

Në shkretëtirë ushtarët të trajnuar të Forcave speciale amerikane dhe Delta Force Rangers po presim sipas informatave të Gazetës FOCUS gjithashtu të nderhyjn kunder Forcave të Asadit.

 

Përgaditi dhe Përshtati


Redaksia

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu