Turpi i Kuvendit të republikës së Kosovës

0
841

*Ne fushaten parazgjedhore parlamentare qe sot jane rehat ne fotele, shkyenin gurmazin si çekanet e mullirit,per te bindur votuesit me genjeshtrat e pakripe,per te votuar per filanin e fistekun

*Serbez genjenin,blenin e vidhnin votat, qe me vone ashiqare dolen ne pazar

*Nuk vlene meselja per ineresa kombetare:”Per inat te vjerres,nusja shkoj ne shtrat me mullixhiun”

*Kuvendaret pasi e mashtruan votuesin, me pas i rane shuplake dhe sakice prapa kurrizit

*Z. Jakup Krasniqi,neqoftese nuk di te drejtoj timonin e Kuvendit, eshte mire te ulet ne kariken e ndonje biblioteke te katedres se historise

*Ky shkrim vlene per te gjithe kuvendaret pa dallim


Ne fushaten parazgjedhore qe mbaheshin ne Republiken e Kosoves,kandidatet per fotelen e bute te Kuvendit,shetisnin si korb shetites ne cdo qytete te Kosoves, hipnin neper binet e ndertuara me derrasa,per te leshuar rrena te pakripe para qytetareve te mjere e plote fukarallek deri ne skajshmeri. Vinin te pispillosur me kollare,floket te lyera me gjel qe as tajfuni te mos i´a valvite. Shkyenin gurmazin si cakallet,duke i mashtruar sovranin me premtime boshe vetem te shkruar ne leter. Nuk pushonin tamam si cekanet e mullirit,duke e mashtruar popullaten per nje jete me te mire,per te hapur vende pune,bile-bile kishte budallenje qe genjenin se Kosoven do ta bejne si Zvicren, elloje-lloje marifetesh qe nuk e hane as qente e sokakut. Pasi e maltretuan popullin disa here ne votime, hajdutet blene  e vodhen vota,ben si eshte me zi vetem e vetem te ulen ne fotelen endrrimtare dhe pastaj te falin lexuesit per shprehjen por, ja qe i shkon per shtati ketij shkrimi:”Kur e kalon ujin te … pelen”
Si do qe te jete, votuesi i´a dha voten kandidatit. Por,voten i´a fali per “premtimet” e tyre si; per nje jete me te mire, per hapjen e vendeve te punes, bile ne fshatin tim, ne Zhur, maskarenjt leshuan rrena qe do ta ndertojn Hidrocentralin e Zhurit. Po,po, tamam keshtu thane maskarenjet! Çakallet kete refren e perseritin vetem ne prage te zgjedhjeve.Vetem e lexojn letren qe kane shkruar ne afatin e kaluar. Dhe, sovrani shume shpejt u tradhtua nga ata pishpirike qe serbez rrenin ne cdo cepe te Republikes se Kosoves.Pishpiriket,pasi u ulen ne fotelen e bute plot lesh,votuesve i rane shuplake dhe sakice prapa kurrizit.Kuvendaret u zgjodhen si u zgjodhen,u zgjodhen per te punuar dhe djersitur per interesa te qytetareve dhe per interesa kombetare. Shih per kete, javen qe iku, pikerisht te enjten dhe te premten, Kuvendi i Republikes se Kosoves u be pasqyre e turpshme ne tere boten shqiptare. Aktoret ishin pishpiriket qe ishin ulur ne keto fotele,cakallet qe genjyhen popullin dikur qe shkyenin gurmazin neper binat me derrasa, te pispillosur si grate e perdale. Gjuanin fjale si kurvat neper gardhiqe,here ne te djathte,here ne te majte e here ne mesin e ushkurit. Tamam si rrugaq rrugesh. A e meriton populli kete.Kurren e kurres.
Domosdoshmerisht, duhet t´a perkujtojm ketyre pishpirikeve, se keta kafshaten e gojes te gurmazit te tyre dhe femijeve e marrin nga djersa jone. Bile-bile edhe kollaret,gjelin dhe pudren e blene me parat e popullit.Haram e paqin per jete te jeteve. Perse nuk merren me punet madhore te Kombit; per te zvogluar varverin e skajshme, hapjen e vendeve te punes,permisimin e pensionisteve,familjet e deshmoreve… Mitrovicen per njemije e njeqind probleme, Kosoven Lindore nga terrori serbiane, qe nuk e njeh bota e civilizuar,burgosen e maltretohen vetem pse jane shqiptar dhe pa kurfare faktesh,nuk guxojne as ne dasem te mbajne Flamurin Kombetrae,dokumentet i´u leshohen vetem ne cirilice e jo ne alfabetin latin… Per Çamerine…
Por, me sharje e fyerje me batuta e mesele,t´i ke vjedh me shume, e une kam vjedh me pak. Bile ne emisionin e drejteperdrejt. Turp shkuar turpit!
Me ka rastis te percjell kuvende nga e gjithe bota, kuptohet per mes valeve,p.sh. Ne Koren e Jugut grushtohen,por kur jane interesat kombetare te gjithe behen nje grusht, ne Turqi,rrahen me qanta gjuajne me kepuce,por kur vjene puna per kurdet,te gjithe behen nje per ineteresa kombetare edhe shkijet-serbet,rrahen e shahen ne buke e ne dielle,por kur eshte ne pyetje Kosova, te gjithe shkijet behen nje grushte… Perse ne e kemi inatin e kaurrit…?
Pa marre parasysh qe i kemi ndasite, ne duhet te jemi te BASHKUAR si ne kohen e Skenderbeut dhe te mos veprojme sipas “meseles”:”Per inat te vjerres, nusja shkoi ne shtrat me provue mullarin e ´Muse Tahirit´…”
Dhe krejt ne fund, duhet ta dijne,pishpiriket e Kuvendit se püopulli di shume mire edhe te ndeshkoje dhe pastaj do ta kruajne kupen e kokes dhe kthehen ne kohen kur nuk kishin as breke per te veshur dhe poqese z. Jakup Krasniqi,nuk di te drejtoj timonin e Kuvendit, eshte mire qe te nderroj karrike e te ulet ne ndonje fotele te bibliotekes apo ne fotelen e Muzeut historik. Perndryshe, popullit do t´i mbrrij thika qe do te preke mish e asht,por do te jete shume vone…
Shkruan: RESHAT BADALLAJ, Hanover

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu