Turqi, 24 të vdekur në atentatet e kurdëve të PKK

0
842

Ka arritur në 24 numri i viktimave në radhët e forcave të rendit dhe 18 të plagosur gjatë shkëmbimit të zjarrit me terroristët kurdë të organizatës PKK. Ngjarja ndodhi në provincën juglindore Hakkari. Lajmin e bën të ditur televizioni NTV.

Në orët e para të ditës janë verifikuar një sërë atentatesh të realizuara në të njëjtën kohë ndaj ndërtesave të policisë dhe ushtrisë. Atentatet kishin si autorë terroristët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, PKK, në rajonin e Cukurca dhe në qendër të qytetit Hakkari.

 

Erdogan anulon vizitën në Kazakistan

Për shkak të ngjarjes në Hakkari, kryeministri Erdogan ka anuluar vizitën e parashikuar në Kazakistan. Sipas NTV, vizita ishte me rëndësi në kuadër të politikës së jashtme të Turqisë ndaj ish-republikave sovjetike turkofone. Ndërkohë, edhe ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, ka anuluar vizitën në Serbi, ndërsa zv.kryeministri Bulent Arinc është kthyer me urgjencë nga Maqedonia.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu