Turqia synon ta marr nën kontroll kampin amerikan Bondsteel

0
1030

Bondsteel

Përveç shumë bizneseve në Kosovë, tashmë Turqia duke se ia ka vënë syrin edhe një prej kampeve më të mëdha ushtarake në Ballkan, atij amerikan të Bondsteel.

Këtë synim të Turqisë e ka bërë të njohur gazetari amerikan, David Philips në një shkrim të botuar në prestigjiozen, Huffington Post. Philips ka thënë se Turqia po qëndron në një këmbë derisa ushtria amerikane të tërhiqet nga Kosova, dhe më pas të marrë përsipër kampin e Bondsteelit.

“Turqia ka betonuar ndikimin e saj përmes bashkëpunimit të sigurisë, ku rreth 2,000 ushtarë turq ishin vendosur si pjesë e misionit paqeruajtës të KFOR-it në vitin 1999 dhe ende janë 350 ushtarë turq në Prishtinë dhe Prizren”, ka thënë Philips, transmeton zeri.info, duke shtuar.

“Turqia gjithashtu ka treguar gatishmërinë e saj për të marrë përsipër kontrollin e bazës amerikane Bondsteel  në Kosovë, pasi forcat amerikane të tërhiqen”, ka thënë ai./Zeri.

Ndërkohë për ta lexuar në tërësi shkrimin e gazetarit amerikan,Klikoni Këtu:

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu