UÇK kërkon lirimin e të akuzuarve të Kumanovës, në të kundërtën paralajmëron trazira

0
746

Ish pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate për media u kanë bërë thirrje autoriteteve maqedonase që pjesëtarët e Grupit të Kumanovës, të hënën të kenë një gjykim të drejtë, që nënkupton lirimin e tyre nga një proces i montuar politik, në të kundërtën ata kanë paralajmëruar trazira në Maqedoni.

Më poshtë e gjeni komunikatën e plotë:

Bejm thirrje Presidentit Ivanov,Kryeministrit Zaev,krye parlamentarit Xhaferi,te gjithe politikanet Shqiptare e posaqerisht Prokurorit te rastit Kumanova
Hapeni syt e vriteni mendjen te Henen me 1o.o7.2o17.
Te jeni vigjilent me djemt tane Çlirimtare te rastit te montuar Kumanova 2o15.
Te vendosni drejt per Pafajsin e tyre dhe aktakuza terorist te bie posht, dhe ti lironi sa me pare dhe ne vendet e tyre te vihen teroristet e vertet te ketij montimi dhe shume rasteve tjera si; Grujevski,Jankullovska,Mihajlkovi dhe te tjeret.
I ka ardhur fundi I proceseve te montuara ndaj luftetareve te lirise,vrasjeve dhe burgosjeve pas luftes per Çlirimtaret e UÇK -se.
Keta djem nuk jane te paret por betohemi qe do te jene te fundit .
Nese denohen keta djem besoj qe ju veq e dini qe do ta qfare do te ndodh e me Maqedonin,dhe ju kerkoni luft dhe lufte do te keni, Por ksaj radhe do kemi nje fuqi ushtarake Kombetare te mobilizuar qe dy vite dhe strategji ushtarake Profesionale dhe te mbushur urrejtje deri ne fyt,dhe te betuar para Flamurit Kombetare qe do te luftojm deri ne frymen e fundit per djemt tane te rastit Kumanova dhe te gjithe atyre qe me proceset e montuara burgoset e vrate pas 2oo1,e deri ne shpalljen e Republikes se Ilirides e deri te bashkimi I trojeve Shqiptare.
Ta dini qe lufta ska perfunduar dhe ta dini qe ne jemi betuar njeher dhe Shqiptari ka bes dhe amanetin skemi qare pa e quar ne vend.
Kjo do te jete thirrja e fundit per ju.!
Lufta do te troket ne deren tende Prokuror,Grujevski,Jankullova dhe Mihajlkoh dhe per ti varur ne sheshin e Shkupit tradhtaret e kombit qe jane shumic ne MK.
Lufta nuk pyt mosh apo gjini se edhe luftetaret tane lane prinderit,grate e femije.
Njeherit ju rikujtojm betimin

“Unë, ushtari i Ushtrisë Çlirimtare Kombetare betohem se do të luftoj për çlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do të jem përherë ushtar besnik, luftëtar i denjë i lirisë, vigjilent, guximtar dhe i diciplinuar, i gatshëm që në çdo kohë pa kursyer as jetën time të luftoj për t`i mbrojtur interesat e shenjta të atdheut. Nëse shkel këtë betim, le të ndëshkohem me ligjet më të ashpra të luftës dhe nëse tradhëtoj, qoftë i humbur gjaku im.
Betohem, betohem, betohem.

Ushtrija Çlirimtare Kombetare
O8.o7.2o17
Kosovë, Shqiperi dhe Ilirid

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu