Vëllezërit terroristë ishin financuar nga al-Qaeda në Jemen (Live)

0
687

Terroristi i parisit 3

Ishin financuar nga al-Qaeda në Jemen

Para vrasjes së tyre, njëri nga vëllezërit Kouachi i tha një stacioni televiziv se ishte financuar nga një predikues i al-Qaedas në Jemen.

“Jam dërguar, unë, Cherif Kouachi, nga al-Qaeda e Jemenit. Isha atje dhe ishte Anwar al Awlaki ai që më financoi”, tha ai për BFM-TV përmes linjës telefonike.

LEXO PO ASHTU: Rrëfim si në film: Zbulohet identiteti i kroates që ishte karrem për vrasjen e al-Awlak

http://www.telegrafi.com/lajme/vellezerit-terroriste-ishin-financuar-nga-al-qaeda-ne-jemen-live-4-23067.html

Al Awlaki është rekrutues ndërkombëtar i al-Qaedas që ishte vrarë në shtator 2011 nga një sulm me dron.

Kouachi i arsyetoi veprimet e tij duke thënë: “Ne jemi mbrojtësit e Profetit”! Për të, gazetarët e revistës Charlie Hebdo që u vranë të mërkurën nuk ishin civilë, por “objektiva”. /Telegrafi/

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=87q7WmvpcYA” width=”560″ height=”315″]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu