Vëllezrit Gërvalla dhe Kadri Zeken, i vrane UDB-a Jugosllave

0
847

E verteta per vrasjen e K. Zekes dhe vellezerve Gervalla gjendet dhe mbahet e ngujuar ne arkivat e sherbimeve sekrete serbe (ndoshta edhe gjermane)

Vrasesin, bashkepunetoret, planin dhe rrethanat e ekzekutimit i dine sakte vetem ata qe e kane marre vendimin per kete atentat-vrasje politike dhe antishqiptare… Sherbimet sekrete serbe (arkivat e tyre) e mbajne te fshehur, te ngujuar te verteten e plote per kete vrasje makabre, te ketij atentati ndaj Levizjes Kombetare Shqiptare… Prandaj, çdo deklarim me hamendje, kuturu per kete vrasje veç sa perhape dhe shperndane huti, dyshime, paragjykime… (qellim dhe deshire edhe e Serbise). Pranbdaj, duhet te kursehemi dhe te permbahemi forte nga fjalet dhe deklarimet… Eshte çeshtje para se gjithash kombetare dhe me pak familjare (pa dashur me perjashtu nga kjo çeshtje familjen qe ka humbur me te dashurit e saj)… Desha te them mos ta demtojme unitetin politik dhe kombetar, mos t’i fryejme perçarjes dhe hutise kombetare edhe me kete vrasje te adtdhetareve te spikatur… Kete nuk do ta deshironin kurre Heronjte Jusuf Gervalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gervalla… Ne themele te bashkimit dhe unitetit kombetar ata vune jeten dhe gjakun e tyre… Kjo nuk duhet te harrohet asnjehere nga cilido qe ulet dhe flete ose shkruan per kete vrasje antishqiptare… Ata qe qelluan mbi Heronjte tane nuk kishin synim vrasjen e tre shqiptareve, por vrasjen e nje Levizjeje Shqiptare Antipushtuese…

 

Xhevat Bislimi (veprimtar i LPK-se, perfaqesues i UÇK-se ne France

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu