Vendimet e qeverisë në largim do të sfidohen nga qeveria e ardhshme

0
629

Qeveria “Haradinaj” pas dorëheqjes ka marrë një varg vendimesh, të cilat po kontestohen nga ana ligjore. Dy partitë potenciale për krijimin e qeverisë së re, LVV-ja e LDK-ja, po deklarojnë se të gjitha vendimet që janë marrë brenda dhe jashtë mandatit nga Qeveria, me të cilën ka udhëhequr Ramush Haradinaj, do të shqyrtohen edhe një herë dhe do të adresohen në organet e hetuesisë, shkruan gazeta “Zëri”.

Kryeministri Ramush Haradinaj dhe kabineti i tij qeverisës nuk janë ndalur së marri vendime edhe pas dorëheqjes së tij nga posti i shefit të Qeverisë. Duke nisur nga emërimet e udhëheqësve të institucioneve publike, të universiteteve e të ndërmarrjeve publike, emërime u bënë edhe nëpër postet diplomatike dhe në Agjencinë Kosovare të Inteligjencës, pavarësisht që Qeveria nuk gëzonte kompetencë të plotë për emërime në këto pozita, për të cilat u akuzua se qenë edhe politike. Mirëpo këto vendime pritet të sfidohen nga qeveria e ardhshme.WERBUNG

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat janë duke tentuar ta krijojnë qeverinë e re, po deklarojnë se të gjitha vendimet që janë marrë nga qeveria “Haradinaj” do të shqyrtohen një për një dhe çdo vendim që del të jetë jolegjitim do të adresohet në Prokurori. Se duhet të veprohet kështu po deklarojnë edhe njohësit e çështjeve juridike, të cilët theksojnë se sipas Kushtetutës së Kosovës qeveria konsiderohet e rënë nëse kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera posti i tij mbetet i lirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu