VV-ja u bën thirrje qytetarëve dhe aktivistëve: Ejani te Kuvendi në 14.30

0
947

Shkodran Hoti

Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmjet një njoftimi u ka bërë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve të saj që të mblidhen para ndërtesës së Kuvendit – në orën 14.30.

Ja çfarë thuhet në thirrjen e VV-së:

Thirrje për qytetarë e aktivistë: Në orën 14:30 tubohemi pranë Kuvendit

Edhe një herë deputetët e Opozitës së Bashkuar e kanë ndalur vazhdimin e seancës së Kuvendit. Pa dhënë dorëheqje qeveria që ka shkelur Kushtetutën, qeveria shkaktare e degjenerimit të shtetit, sovranitetit, drejtësisë, demokracisë dhe ekonomisë në Kosovë, nuk mund të pretendohet se ka normalitet institucional.

Në seancën e datës 19 shkurt deputetët e opozitës lëshuan tre herë gaz lotsjellës. Më pas, një pjesë e madhe e deputetëve opozitarë u nxorën me dhunë prej sallës ku ata përfaqësojnë dhe mbrojnë vullnetin e popullit të shprehur në protestat gjithëpopullore të 9 janarit dhe 17 shkurtit. Në sallën e seancave sot më shumë ka pasur policë e truproja se sa deputetë.

Deputetja Albulena Haxhiu është lënduar rëndë pas sjelljes brutale policore, dhe është dërguar në spital. Deputetët Donika Kadaj-Bujupi, Besa Baftiu dhe Pal Lekaj janë arrestuar. Shumë deputetëve të tjerë po iu ndalohet hyrja në Kuvend.

Jashtë Kuvendit një tubim prej rreth 2000 protestuesish, i cili po rritet vazhdimisht, është duke mbështetur protestën e opozitës. I bëjmë thirrje qytetarëve dhe aktivistëve që të grumbullohen sa më shumë në afërsi të Kuvendit dhe t’i bashkëngjiten tubimit.

Pushteti i kontrabandistëve po dëshiron ta kontrabandojë Thaçin në postin e presidentit. Por Kosova ka nevojë që kriminelët t’i ketë në burg e jo në pushtet. Nuk do ta lejojmë presidencën e Thaçit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu