VV kujton 10 shkurtin e dhunshëm

0
1136

Lëvizja Vetëvendosje kujton dhjetë vjetorin e protestës së organizuar kundër implementimit të planit të Ahtisarit, ku humbën jetën aktivistët Arben Xheladini dhe Mon Balaj.

Sipas një postimi të VV-së në facebook, 10 Shkurti hyri në historinë e vonë të popullit tonë si dita kur u kundërshtua imponimi politik prej Planit të Ahtisaarit dhe ku u shpreh vullneti popullur për liri e pavarësi. VV thotë se 10 Shkurti madhështohet edhe nga fakti që Kombit tonë i dha dëshmorët për liri, Arben Xheladini dhe Mon Balaj.

Në nderim dhe kujtim të kësaj dite, VV organizon këto aktivitete:

10:00 – Homazhe tek varri i Mon Balajt në Besianë

11:30 – Homazhe tek varri i Arben Xheladinit në Prishtinë

12:30 – Homazhe tek pllaka përkujtimore në sheshin ‘Nëna Terezë’

13:00 – Ekspozitë me fotografi në atelenë e Pallatit të Rinisë ‘Adem Jashari’

14:00 – Tribunë me temën ‘Plani i Ahtisaarit dhe tezat e VETËVENDOSJE!-s, 10 vite pas’, në sallën e kuqe të Pallatit të Rinisë ‘Adem Jashari’

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu