Xhamia e madhe në Prishtine, ne Konflikt me Identitetin Shqiptar

0
2892

Derisa Qeveria e Kosoves, sidomos Presidenti Thaqi, dhe Kryeministri Haradinaj po e sulmojne njeri – tjetrin, Turqia nepermjet Bashkesis Islame te Kosoves, ne vecanti te Kryetarit te kesaj Bashkesie Naim Ternava ka bere marreveshje me Erdoganin per me ndertu xhamin me te madhe ne Ballkan.

Qytetaret e Kosoves jane te merzitur dhe mllefosur pse Qeveria e Kosoves po lejon qe kjo xhami te ndertohet ne Prishtine, duke e ditur qe Turkun e kishim Armik 500 vjecar, me kete po deshmohet qe Kosovaret ne vend se ti perkrahin Miqet , ata po i perkrahin armiqet. Gjithashtu para 1 jave Turqia investoi 1 miliard euro ne ekonomine e Serbis, kurse ne Kosove po nderton pa nderpre xhami, prandaj i bej apel Qeveris se Kosoves qe sa me shpejte me nderpre kete projekt te ndertimit te kesaj xhamie, ndryshe do kerkojme nga organizatat jo-qeveritare per nje peticion ne te gjithe vendin e Kosoves, duke kerkuar nga qytetaret nenshkrimin per nderprerjen urgjente te kesaj politike turke qe po instalohet në Kosove. Turqia jo vetem qe nuk ka kerkuar falje per gjenocidin 5 shekullor ndaj shqiptareve, por gjithashtu ka nderhyre ne historine e Kosoves per ndryshimin te ketij realiteti duke i detyruar shkrimtaret Kosovar qe ta shkruajne kinse Turqit i kemi miq. Mos te harrojme qe ne Turqi jetojne mbi 5 milion shqiptar dhe ata ende nuk i kane marre te drejtat per te deklaruar qe jane shqiptar , por jane te kercenuar dita dites me largim nga puna dhe burgim. Turqia ndoshta mendon qe Kosova i don, por ne fakt turqit jane armiq shekullor, dhe kursesi nuk ben te lejohen qe te japin urdhera ne Kosove, sepse Kosova nuk eshte Turqi, as Serbi e as Shqiperi, ku Kosova sot eshte shtet i pavarur, dhe e ka flamurin e saj dhe himnin, prandaj ata qe jane kunder ketij realiteti ose jane te verbuar dhe te manipuluar ose nuk e kane asnje vit shkollor te kryer. Prandaj nese Shpend Ahmeti nuk e nderpren kete ndertim te xhamis, dhe nese Qeveria e Kosoves nuk i nderpren marredheniet bilaterale me Turqin, do e organizojme nje protest gjithe popullore te cilat nuk do jene edhe te qeta.

Shkruan: Dardan Grapci

17 tetor 2018

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu