Z.Thaçi a keni ndonjë koment për këtë deklaratë të Rugovës? (FOTO)

0
846

rugova_6276

Ish-Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova gjatë konferencave për media të vitit 1998 kishte komentuar edhe rreth Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila po aktivizohej gjithnjë e më shumë duke sulmuar punktet policore serbe. Rugova kishte bërë një deklaratë ‘pivotale’ duke e quajtur UÇK’në ‘ndoshta një lojë serbe’.

Hashim Thaçi ditë më parë në ditëlindjen e Ibrahim Rugovës kishte folur për bashkëpunimin që kishte pasur me të duke thënë se Presidentin kishte pasur një bashkëpunim në momentet pivotale të historisë më të re.

Por në një artikull të botuar në Kohën Ditore më 1998 Rugova citohet duke thënë se UCK ndoshta mund të jetë një lojë serbe.

Rugova i kishte bere thirrje dhe Tiranes të forcoi kufirin që tu pamundesohet grupeve të armatosura të UCK-së, të kaloin kufirin ilegal.

Mbase tash kur kanë kaluar rreth 16 viteve dhe kur Presidenti Rugova nuk është në mesin e të gjallëve, Kryeministri Thaçi nuk ka ndonjë koment rreth kësaj.

rugova_8695

rugova-uck-nuk-egziston-k_ditore

ldk-distancohet-nga-uck

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu