Zbulimi i papritur/ Koronavirusi në Itali në verën e 2019-ës

0
600

Ne e dinim që nuk kishte filluar gjithçka në Kinë në dhjetor, por tani një studim i botuar në nëntor me firmën e parë të drejtorit të Institutit Kombëtar të Kancerit në Milano, Giovanni Apolone, na tregon diçka absolutisht të papritur: në Shtator 2019, 14% e mostrës së ekzaminuar tregoi antitrupa ndaj Koronavirusit të ri.

Me fjalë të tjera, SARS-Cov-2 po qarkullonte në Itali shumë përpara shkurtit dhe ndoshta që nga vera 2019.

Origjina e kërkimit- Gjithçka filloi në kontekstin e shqyrtimit të kancerit të mushkërive “Smile”, i cili nga shtatori 2019 deri në mars 2020 regjistroi 959 vullnetarë të shëndetshëm për t’iu nënshtruar skanimit TAC spiral të mushkërive dhe testeve të gjakut.

Lajmi për epideminë kineze në janar dhe për këtë arsye mbërritja në Itali në shkurt duhet të ketë ndezur një shkëndijë për studiuesit e Institutit Kombëtar të Kancerit, të cilët së bashku me kolegët nga universitetet e Milanos dhe Sienës kryen testin serologjik në të gjitha mostrat. të gjakut të depozituar. Rezultati: nga 959 mostra, 111 ishin pozitive për imunoglobulinën G (16 raste) ose për imunoglobulinën M (97 raste).

Nga këto 111 pozitive, 23 datojnë në shtator, 27 tetor, 26 nëntor, 11 dhjetor, 30 janar dhe 21 shkurt. Pozitat vijnë nga 13 rajone, gjysma nga Lombardia e ndjekur nga Piemonte, Lazio, Emilia-Romagna, Toskana, Veneto.

Të dhëna për antitrupat neutralizues

Nga 111 raste, 6 gjithashtu rezultuan pozitivë për antitrupa që neutralizojnë virusin, 4 prej të cilave ishin tashmë në fillim të tetorit. Dhe mbase këto të dhëna janë më të rëndësishmet. Një prevalencë pozitive më e madhe se 10%, në fakt, nuk duket se pajtohet me studimet serologjike të mëvonshme, siç është studimi kombëtar Istat-ISS i 2.5% të popullsisë.

Siç shpjegon Giovanni Apolone: ??“Prevalenca zvogëlohet kur shohim rastet e vërtetuara të testit të neutralizimit, të barabarta me 6 pozitive, nga të cilat 4 në tetor. Të dhënat përkatëse janë këto, jo përqindja e pozitiveve, sidoqoftë sugjeruese duke pasur parasysh korrespondencën me prevalencën e mirënjohur rajonale”.

Virusi tashmë në pistën e verës së kaluar dhe sëmundjet atipike të mushkërive

Këto të dhëna konfirmojnë dyshimet për qarkullimin e virusit në Itali shumë para 20 shkurtit, ndoshta nga vera e vitit 2019. “Tashmë që nga nëntori 2019, shumë mjekë të përgjithshëm kanë filluar të raportojnë shfaqjen e simptomave të rënda të frymëmarrjes tek njerëzit e moshuar dhe të dobët me bronkit atipik bilaterale, i cili i është atribuuar, në mungesë të lajmeve për virusin e ri, në format agresive të gripit sezonal ”, shprehet studimi.

Epo, tani mund ta themi me më shumë besim: nuk ishte gripi, por shenjat e para të Covid, një sëmundje e re që askush nuk e vuri re deri në alarmin e vonë të nisur nga Kina në fund të Dhjetorit. Autorët e studimit janë studiuesit dhe studiuesit Giovanni a Apolone, Emanuele Montopoli, Alessandro Manenti, Mattia Boeri, Federica Sabia, Inesa Hyeseni, Livia Mazzini, Donata Martinuzzi, Laura Cantone, Gianluca milanese, Stefano Sestini, Paola Suatoni, Alfonso Bolognati , Gabriella Sozzi, Ugo Pastorino.

Titulli i kërkimit është Zbulimi i papritur i antitrupave SARS-Cove2 në periudhën para-pandemike në Itali, botuar në Tumori Journal, lëshuar më 11 nëntor 2020./Burimi Corriere della Sera

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu