Zvicra shpall gjendjen e jashtëzakonshme në gjithë vendin

0
925

Me qëllim luftimin e përhapjes së mëtejshme të koronavirusit, Qeveria Federale e Zvicrës ka ngritur masat e gatishmërisë në nivel vendi. Ajo ka shpallur pak minuta më parë “Gjendjen e Jashtëzakonshme” duke ashpërsuar masat e ndërmarra për mbrojtjen e popullatës, pas 18 të vdekurve nga ky virus në këtë shtet.

Kjo është kumtuar në një konferencë me media që presidentja e federatës Simonetta Sommaruga me disa nga ministrat federalë dhe me bashkëpunëtorët e ka filluar në Bernë në orën 17.00.

Nga mesnata e sotme, sipas këtij vendimi duhet të mbyllen të gjitha shitoret, restorantet, baret si dhe lokalet tjera të argëtimit.

Njehkosishte Zvicrra do nxjerr dhe 8.000 Forca te Ushtris Zvicerriane dhe do jene ne sherbim te Institucioneve te Shtetit gjate kesaje Krize qe po kalon Vendi nga Epidimeia e “Corona Virus” te cilet do bein Kontrolle te ndryshme sebashku me Policin e Shtetit ne Kufit e vendit apo dhe vende te tjera si para Ambasadave te Shteteve te huaja apo hyrjeve te Spitaleve:

3.000 Forca te Ushtris do jene te angazhuar ne Sistemin Social dhe medicional

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu